Czym właściwie jest toner do drukarek laserowych?

Tonery wykorzystuje się głównie w drukarkach laserowych, urządzeniach wielofunkcyjnych i kserokopiarkach. Czym charakteryzują się te materiały eksploatacyjne? Chociaż są z pozoru mało skomplikowane, to z ich działaniem wiąże się sporo ciekawostek. Przedstawiamy najważniejsze i zarazem najciekawsze informacje na ten temat.

Czym właściwie jest toner do drukarek laserowych?

Określenie toner stosuje się zazwyczaj wobec wszystkich wkładów do drukarek laserowych. Nie jest to jednak precyzyjna nazwa. Tonerem powinno określać się proszek znajdujący się wewnątrz wkładu laserowego. Na niejednolitą mieszankę składają się drobiny pigmentu, żywicy i żelaza. Średnica cząstek jest bardzo mała. Drukarka wprasowuje je w arkusz papieru. Zainstalowany wewnątrz drukarki laserowej fuser osiąga temperaturę aż 205 °C. Umożliwia to zwarcie cząstki tonera z papierem. Uzyskanie wysokiej temperatury pobiera sporo energii, lecz trwa to tylko przez kilka chwil potrzebnych na wydrukowanie danego dokumentu.
 

Trzeba wiedzieć, że kasety laserowej nie da się do końca opróżnić. W związku z tym powstaje potrzeba właściwej utylizacji zużytych tonerów, inaczej drobinki mogłyby szkodzić środowisku.

 

Charakterystyczne cechy tonerów i drukarek laserowych


Wkłady laserowe wyróżniają się sporą trwałością i odpornością na działanie czasu. Urządzenia, w których się je wykorzystuje, wymagają mniej czynności konserwacyjnych od drukarek atramentowych. Są też łatwiejsze w serwisowaniu. Drukarki laserowe drukują sprawnie nawet po dłuższej przerwie w użytkowaniu. Materiały wydrukowane za sprawą takich sprzętów są dużo bardziej trwalsze na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne.Toner nie zasycha i nie plami


Tonery stosowane w drukarkach laserowych nie wysychają. Inaczej jest w przypadku tuszy, z których należy regularnie korzystać, by nie zaschły w dyszach. Wszystko to sprawia, że użytkowanie drukarek laserowych jest tańsze, od tych atramentowych, chociaż te z kolei są droższe w zakupie.


Ponadto w przypadku tonera nie ma problemu plamienia. Tusze mają formę ciekłą, dlatego pozostawiają plamy. Takie zabrudzenia trudno usunąć z ubrań czy mebli. O zabrudzenia szczególnie łatwo w czasie wymiany tuszu albo samodzielnego napełniania pojemnika z atramentem. Tonery posiadają tę zaletę, że nie robią plam. Nawet jeśli drobiny proszku wydostaną się z kasety, nie ubrudzą dłoni, ubrań czy innych rzeczy w pobliżu drukarki tak, jak zrobiłby to tusz. Proszek z tonera łatwo zmywa się zimną wodą.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego 🙂