Kiedy warto zakupić kolorową drukarkę laserową?

Utrwalane przez lata opinie, dotyczące drukarek laserowych i kolorowych w kwestii ich osiągów i przeznaczenia zna pewnie każdy. Drukarki laserowe sprawdzają się w biurze, zapewniają tańsze drukowanie i są bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Drukarkę atramentową kupujemy do domu, ponieważ tusze są tańsze niż tonery, możemy drukować w kolorze, nawet zdjęcia, a urządzenie pracuje ciszej, jest mniejsze i pobiera mniej energii niż laserówka. Co jednak w wypadku kolorowych drukarek laserowych? Czy warto mieć taką w domu lub w biurze?

Pierwszy aspekt – koszt drukarki i tonerów

Jeżeli chcemy mieć w domu lub biurze szybkie urządzenie, na którym będziemy mogli drukować również w kolorze, to odpowiednia dla nas będzie kolorowa drukarka laserowa. Warto jednak pamiętać, że za ten kolor musimy dopłacić – zarówno przy zakupie sprzętu, jak i podczas eksploatacji.
Kolorowe drukarki będą droższe w zakupie od tych monochromatycznych o zbliżonych parametrach i jakości. Już na starcie musimy więc przeznaczyć więcej pieniędzy na zakup. Powinniśmy zwrócić uwagę, jakie wkłady dostarcza producent razem z urządzeniem. W większości przypadków (a już zwłaszcza w drukarkach niższego segmentu cenowego) umieszczane są tzw. tonery startowe, które napełniane są częściowo, np. tylko do połowy. Toner szybko się więc kończy i trzeba przeprowadzić pierwszą czynność eksploatacyjną – jego wymianę.
I tu zaczyna się mniej kolorowa historia, bowiem diabeł tkwi w szczegółach, a w tym wypadku – są to niemałe koszty wymiany materiałów.

Drugi aspekt – eksploatacja kolorowej laserówki.

Toner do drukarki laserowej to proszek, który pod wpływem oddziaływania elektrostatycznego przykleja się do bębna światłoczułego drukarki, na którym to laser „rysuje” obraz drukowanej strony. W drukarkach monochromatycznych wystarczy jeden toner – koloru czarnego. Natomiast w wersji kolorowej drukarka wymaga trzech dodatkowych tonerów, o barwach składowych w systemie CMYK – cyjan, magenta i yellow. Dlatego urządzenie laserowe wymaga 4 oddzielnych kaset z tonerem i 4 bębnów.
Łatwo więc policzyć, że eksploatacja kolorowej drukarki laserowej oznacza dla użytkownika większe koszty niż w przypadku monochromatycznej, z jednym tonerem. Wymianie podlegają nie tylko wkłady z tonerem, ale i bębny światłoczułe, które również mają określoną żywotność.
Aby ratować się przed wysokimi kosztami, wielu użytkowników sięga po zamienniki tonerów. W dzisiejszych czasach na rynku działa wielu producentów alternatywnych wkładów, a ich wyroby często przedstawiają porównywalną jakość co oryginały. Niestety, zawsze istnieje ryzyko kupna awaryjnego tonera, zwłaszcza gdy kupujemy tańsze tonery regenerowane, nie zaś – refabrykowane (te są o wiele bezpieczniejsze).

Trzeci aspekt – jakość wydruków

Trzeba jasno powiedzieć, że atramentówki sprawdzają się dużo lepiej przy wydruku zdjęć, zwłaszcza jeśli dołożymy do tego dobry papier fotograficzny. Jeśli więc lubimy przyozdabiać ściany domu  fotografiami lub kolekcjonować zdjęcia w albumach, to warto zainwestować w dobrą atramentówkę. Natomiast w wypadku wydruku kolorowych dokumentów i grafik (np. plakatów, ulotek), dzisiejsze drukarki laserowe świetnie dają sobie radę.
W przypadku czarno-białych wydruków laserówki osiągają bardzo dobre wyniki, przewyższając przy tym szybkością i ekonomicznością urządzenia z wkładami atramentowymi. Druk laserowy jest też odporny na wilgoć, czego nie zapewnia tusz.

Podsumowanie – kiedy decydujemy się na kolorowy laser?

Na kolorową drukarkę laserową zdecydujmy się, jeśli drukujemy w miarę regularnie. Chcemy drukować kolorowe dokumenty, ale nie zależy nam na najwyższej jakości zdjęć. Powinniśmy też przygotować się na wyższą cenę urządzenia na początek i zwiększone koszty eksploatacyjne w przyszłości. Jeśli tylko mamy tego świadomość, śmiało możemy zacząć korzystać z dogodności kolorowej technologii druku laserowego.

Ten wpis został opublikowany w$ s i oznaczony jako$ s.

2 thoughts on “Kiedy warto zakupić kolorową drukarkę laserową?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *