Wyświetlanie 1–12 z 2129 wyników

Tonery do drukarki laserowej, kserokopiarki

Drukarki laserowe to urządzenia, które świetnie sprawdzą się nie tylko w biurze, ale także w domu. Choć ich cena jest zazwyczaj wyższa od wariantów atramentowych, to jednak w dłuższej perspektywie czasu zakup tego rodzaju sprzętu może okazać się najlepszą inwestycją. Wszystko dlatego, że drukarka na toner ma wiele zalet: za pomocą jednego wkładu zadrukujesz więcej stron. Ponadto pigment nie zaschnie – to stanowi bowiem spory problem w przypadku drukarek atramentowych, z których nie korzysta się regularnie.

Sporą różnicę widać również w jakości wydruku. W urządzeniach nanoszących druk „na mokro” tusz może się rozmazywać, tworząc nieestetyczne smugi. Ten problem nie występuje w drukarkach wykorzystujących suchy pigment.

Kupując drukarkę laserową, powinieneś jednak pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w odpowiedni toner. Co to takiego? Choć w ten sposób wiele osób określa wkład do drukarki laserowej, to nie wolno zapominać o tym, że toner to w zasadzie sam proszek, za pomocą którego nanoszony jest nadruk na papierze. W sklepach nie sprzedaje się jednak samego pigmentu – jeśli zatem skończy Ci się toner w drukarce, musisz kupić nową kasetę.

Toner – co to i z czego się składa?

Typowy tusz stosowany w drukarkach atramentowych to nic innego, jak pigment w formie płynnej. A co to jest toner? Najprościej mówiąc, to proszek, w którego skład oprócz pigmentu wchodzą drobinki żelaza oraz żywica. Za pomocą tej ostatniej proszek przykleja się do papieru. W sklepach tonery sprzedawane są w postaci kompletnego wkładu do drukarki laserowej (tzw. kasety). Wszystko dlatego, że umieszczenie proszku wewnątrz kartridża wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Z tego względu zużytego wkładu nie należy uzupełniać samodzielnie w warunkach domowych.

Wkład do drukarki laserowej – budowa

By w pełni zrozumieć, co to toner i jaką funkcję pełni, warto wiedzieć, jak zbudowany jest typowy wkład do drukarki laserowej. Wewnątrz obudowy kasety znajduje się światłoczuły wałek. Nanosi on na kartę papieru toner. Proszek nie pokrywa jednak całej powierzchni wałka, ale tylko miejsca wcześniej naelektryzowane za pomocą światła lasera.

By pigment przykleił się do papieru, zadrukowywana kartka musi być dobrze dociśnięta do wałka pokrytego tonerem. Z tego względu wewnątrz kasety umieszcza się również rolkę transferową. Proszek, który nie przyklei się do papieru, jest zgarniany do specjalnego pojemniczka. Tam gromadzą się więc wszelkie nieczystości, jakie powstały podczas wydruku.

Dobierz toner do modelu drukarki

Pamiętaj, że poszczególne wkłady różnią się od siebie wymiarami. Ze względu na to rodzaj kartridża należy dobierać do konkretnego modelu drukarki laserowej. Zatem by uniknąć przykrej niespodzianki, szczególnie podczas zakupu zamienników, dokładnie sprawdzaj oznaczenia na opakowaniu.